Βοιωτία: “Δοκιμασίες” κυπέλλου…

0
454

Την Τετάρτη 28 Οκτωβρίου έχουμε τον 3ο γύρο του κυπέλλου Βοιωτίας. Σε αυτόν τον γύρο συμμετέχουν οι δυο ομάδες της Γ’ Εθνικής, οι 16 ομάδες της α’ κατηγορίας και οι 6 ομάδες της β’ κατηγορίας που έχουν περάσει από τις δυο προηγούμενες φάσεις του κυπέλλου.

Έξη ζευγάρια από την α’ κατηγορία και ένα ζευγάρι από την β’ κατηγορία έρχονται αντιμέτωπα σε επτά σίγουρα αμφίρροπες αναμετρήσεις ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι αγώνες των δυο πρωτοπόρων της βαθμολογίας στην α’ κατηγορία Ένωσης και Υψηλάντη όπου “δοκιμάζονται” σε Δομβραίνα και Κόκκινο αντίστοιχα.

Οι δυο εκπρόσωποι της Γ’ Εθνικής θεωρητικά θα έχουν εύκολο έργο. Ο Α.Ο. Υπάτου υποδέχεται τον Πανγεωργικό (απέκλεισε Ελπίδες 3-0 & Απόλλων 1-0) ενώ ο Αμβρυσσέας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ιωνικό Αστέρα Θήβας (απέκλεισε Αναγέννηση 3-0 α.α. & Σκούρτα 2-1).

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η “μονομαχία” Wemplay (απέκλεισε Ορχομενό 2-0 εκτός & Πήγασο 2-1) και Ιόλαου (απέκλεισε Ολυμπιάδα 3-0 & Ελεώνα 4-0), δυο ομάδων νεανικών με παιδιά των ακαδημιών που κατάφεραν να περάσουν δυο γύρους.

Από κει και πέρα πιο “τυχερές” θα λέγαμε ο Επαμεινώνδας με τη Δόξα στο Μουρίκι και ο Ελλοπιακός με Παρνασσό στην Αράχωβα σε εύκολα θεωρητικά παιχνίδια αλλά μην ξεχνάμε τις “παγίδες” που κρύβει ο θεσμός του κυπέλλου.

Ο Παναλίαρτος θα περάσει ξεκούραστα στην επόμενη φάση αφού το Λεοντάρι “αποχώρησε”.

Αναλυτικά οι αγώνες (28/10 ώρα 14.30)

Ελικώνας – Ένωση                       Βασιληάς Κ. (Τσώνης – Παπαγεωργίου)

Δόξα Μουρ. – Επαμεινώνδας         Λαμπροπούλου Στ. (Παγούρας – Κούρτης)

Κεραυνός – Θήβα                        Φλώτσιος Θεοφ. (Καλαμπούκας – Καμαριώτης)

Ιωνικός – Αμβρυσσέας                 Κώνστας Β. (Ρεσβάνης – Μισάϊ)

Κόκκινο – Υψηλάντης                 Καρβούνης Λ. (Δερματίδου – Μακρυκώστας)

Ύπατο – Πανγεωργικός               Τσιακμακούδης (Φλώτσιος Λ. – Πιτσούνης)

Π.Α.Ο.Κυριακίου – Νίκη Λαφ.      Ξηρογιάννης Στ. (Μυλωνάκης – Φαγκρέζος)

Κιθαιρώνας – Κυπάρισσος           Θεοχάρης Δ. (Βασιλείου Χ. – Σοφός Α.)

Παρνασσός – Ελλοπιακός            Λέτσας Γ. (Πούλος – Νασιόπουλος)

Παμβαγιακός – Μαυρομμάτι        Τσακανίκας Π. (Μπριντζίκης – Κολυμπίρης)

Wemplay Ιόλαος                       Καρρής Γ. (Βασιλείου Κ. – Λέγκλι)